Null
Menu
  1. Home
  2. Elected Officials
    1. Assessor
    2. Clerk Auditor
    3. Commissioners
    4. Coroner
    5. Prosecutor
    6. Sheriff
    7. Treasurer
  3. Departments
  4. Contact Us
User Menu Search
Close

NOVEMBER 8, 2022
GENERAL ELECTION

‚Äč
 

Candidate List

CANDIDATES FOR UNITED STATES OFFICES

United States Senator

Scott Oh Cleveland
IND
Mike Crapo
REP
David Roth
DEM
Idaho Sierra Law (Also known as Carta Reale Sierra) LIB
Ray J. Writz CON

 

Representative in Congress First District

Darian Drake 
LIB
Russ Fulcher
REP
Kaylee Peterson DEM

 

CANDIDATES FOR STATE OFFICES

Governor

Ammon Bundy
IND
Chantyrose Davison
CON
Stephen Heidt
DEM
Brad Little REP
Paul Sand LIB

 

Lieutenant Governor

Scott Bedke
REP
Terri Pickens Manweiler
DEM
Pro-Life (A person, formerly known as Marvin Richardson)
CON

 

Secretary of State

Shawn Keenan
DEM
Phil McGrane
REP

 

State Controller

Dianna David
DEM
Miste Gardner
CON
Brandon D Woolf
REP

 

State Treasurer

Julie A. Ellsworth
REP
Deborah Silver
DEM

 

Attorney General

Tom Arkoosh
DEM
Raul R. Labrador
REP

 

Superintendent of Public Instruction

Debbie Critchfield
REP
Terry L. Gilbert
DEM

 

CANDIDATES FOR LEGISLATIVE DISTRICT OFFICES
Legislative District #6

State Senator

Dan Foreman
REP
James Hartley
CON
David Nelson
DEM

 

State Representative, Position A

Trish Carter-Goodheart
DEM
Lori McCann
REP

 

State Representative, Position B

Tim Gresback
DEM
Brandon Mitchell
REP

 

Legislative District #7

State Senator

Cindy Carlson
REP

 

State Representative, Position A

Mike Kingsley
REP

 

State Representative, Position B

Charlie Shepherd
REP

 

CANDIDATES FOR COUNTY OFFICES

County Commissioner Dist #2 (Four Year Term)

Douglas W. Havens
REP

 

County Commissioner Dist #3 (Two Year Term)

Douglas A. Zenner
REP

 

Clerk of the District Court

Patty Weeks
DEM

 

County Treasurer

Rebecca L. McLaughlin
DEM

 

County Treasurer

Daniel J. Anderson
DEM

 

County Coroner

Joshua Hall
REP

 

OFFICIAL JUDICIAL BALLOT

Second Judicial District Court Judges

To succeed: Judge Jay Gaskill

John H. Bradbury
NON
Michelle M. Evans
NON

 

Magistrate Judge - District 2

To succeed: Judge Sunil Ramalingam

Sunil Ramalingam
NON

 

To succeed: Judge Karin Seubert

Karin Seubert
NON

 

PORT OF LEWISTON

Port of Lewiston Commissioner District #1

Mike Thomason
NON

 

Port of Lewiston Commissioner District #2

Joseph Anderson
NON

 

CANDIDATES FOR SOIL AND WATER CONSERVATION DISTRICT

Nez Perce Soil & Water Supervisor (Four Open Positions)

Steven Becker
NON
Tracy Hill
NON
David Smith Troy
NON
Pete Wittman NON

Clerk

Null

Patty Weeks

Email Patty

Clerk/Auditor/Recorder

Office Location
Courthouse, 1st Floor
1230 Main Street
Lewiston, ID 83501

Mailing Address
P.O. Box 896
Lewiston, ID 83501

Office Hours
Monday-Friday
8:00 AM to 5:00 PM

Phone: 208-799-3020
Fax: 208-799-3070

District Court

Office Location
Courthouse, 2nd Floor
1230 Main Street
Lewiston, ID 83501

Mailing Address
P.O. Box 896
Lewiston, ID 83501

Office Hours
Monday-Friday
8:00 AM to 5:00 PM

Phone: 208-799-3040
Court Fax: 208-799-3058

Magistrate Judges' Secretary:
208-799-3050
Magistrate Fax:
208-799-3192

Null

Terms Of UsePrivacy StatementCopyright 2022 by Nez Perce County
Back To Top